DOI: https://doi.org/10.31866/2616-7948.3.2019.171374

Зміст, жанрово-тематичне розмаїття, функції і перспективи українських книжкових відеоблогів

Олена Погрібна

Анотація


У статті проаналізовано книжкові (літературні) відеоблоги, які є надзвичайно популярними в різних країнах світу. В українському інтернет-просторі це явище стрімко розвивається, кількість книжкових блогів постійно збільшується. Літературні оглядачі суттєво впливають на розвиток сучасного інформаційного простору загалом і на книжкову справу зокрема, адже сприяють популяризації читання (особливо серед молоді) і просуванню книг через інтернет-магазини та власні web-сайти видавництв. Крім цього, книжкові відеоблоги виконують низку інших функцій: подають інформацію про зміст прочитаної книги, демонструють художньо-технічне оформлення видання (формат, обкладинку, шрифти, папір, наявність ілюстрацій тощо), дозволяють блогеру висловити свої враження про прочитану книгу і в окремих випадках отримати прибуток за відеорецензію.
Також стаття репрезентує основні складові змісту книжкових блогів: сюжет книги, її анотація; акцент на тому, що найбільше сподобалось у книзі, або навпаки — критика невдалих, на думку оглядача, моментів; контекстуальний аналіз твору; різноманітні добірки (тематичні, добірки одного автора, новинок одного видавництва, авторів однієї країни, творів шкільної програми певного класу тощо); цікаві факти про автора; історія написання книги; ілюстрації; оригінальне оформлення видання; екранізація книги, якщо така існує; розповідь про книги, які читають інші, тощо.
Крім того, у статті досліджено питання жанрів літературних відеоблогів, які виникли внаслідок існування різних видів діяльності блогерів, а також різних цілей, що стали причиною появи книжкових блогів: огляд-рецензія прочитаної книги або тематична добірка; відеопідсумок прочитаної літератури за певний період (тиждень, місяць, рік); читацький план на якийсь час (тиждень, місяць, рік); демонстрування книг, які блогер нещодавно придбав або планує придбати; пропозиція блогера віддати, продати, обміняти або розіграти книгу, яка йому не сподобалася з якихось причин; розпаковування посилок, подарунків і сюрпризів з книжками; огляди домашньої бібліотеки; огляди улюблених місць для читання; інтерактивне відео, в якому блогер відповідає на питання своєї аудиторії; відеовиклики і завдання від буктьюберів (т. зв. «челенджі»).
Важливим є створення українськомовних книжкових блогів, які пропагують українську літературу і діяльність українських видавництв.

Книжкові блоги зайняли свою нішу в нашому інформаційному просторі, а їх стрімкий розвиток і постійне вдосконалення дає можливість давати позитивні прогнози щодо їх розвитку.


Ключові слова


книжковий блог; літературний блог; блог; влог; блогосфера; відеорецензія

Повний текст:

PDF (English) PDF

Посилання


Анатомія книги. (б. р.). Взято з https://www. youtube.com/channel/UC2qA9lkVOgsfZHgUjPjJLaw.

Вишневий цвіт. (б. р.). Взято з https://www. youtube.com/channel/UC74_-1ivw94o2O0xH74YlDQ.

ВсіКниги. (б. р.). Взято зhttps://www. youtube.com/channel/ UCjzAk7lCrgWxMXpz-8jBd1A.

Дорош, М. (2016, 27 червня). Як створити успішний книжковий блог: поради від буктьюбера, журналістів та фотоблогерів. Детектор медіа. Взято з https://ms. detector. media/web/online_media/yak_stvoriti_uspishniy_knizhkoviy_blog_poradi_vid_buktyubera_zhurnalistiv_ta_fotoblogeriv/.

Етажерка. (б. р.). Взято з https://ksenyak.wordpress.com.

Кучеренко, Д. (2016, 26квітня). Чи є майбутнє в українського буктьюбу (конспект дискусії). Друг читача. Взято з https://vsiknygy.net. ua/neformat/44478/.

ЛітОгляди Сущука. (б. р.). Взято з https://www. youtube.com/ channel/UCLv00oet_5fq8tEwj7vg9xw.

Ната Глина. (б. р.). Взято зhttps://www. youtube.com/channel/ UCAHO8e5uL1GdJJDnmvesIzg.

Содомора, Х. (2016, 7 жовтня). BookTube по-українськи: 6 книжкових відеоблогерів. Читомо. Взято зhttp://archive. chytomo.com/news/booktube-po-ukraiinski-6-knizhkovix-videoblogeriv.

Содомора, Х. (2017, 16 червня). BookTube по-українськи-2: ще 9 книжкових відеоблогерів. Читомо. Взято з http://archive. chytomo.com/news/buktyub-po-ukraiinski-2-shhe-9-knizhkovix-videoblogeriv.

Твоя полиця. (б. р.). Взято з https://www. youtube.com/channel/UClrBI-amIeDuV0AtuZVTS7g.

Тимошик, М. (2010). Книга для автора, редактора, видавця. Київ: Наша культура і наука.

Толокольнікова, К. (2018, 10 вересня). Хто такі буктьюбери й навіщо їх дивитися? Детектор медіа. Взято з https://ms. detector. media/web/social/khto_taki_buktyuberi_y_navischo_ikh_divitisya/.

AnnikaBlog. (n. d.). Retrieved fromhttps://www. youtube.com/channel/UCPi1Vo12U-cyw4kZUHo_AOQ.

Beauty and Gloom. (n. d.). Retrieved fromhttps://www. youtube.com/channel/UC2lLW4yGEe7s0LYS7CtaNIg.

Book Park. (n. d.). Retrieved fromhttps://www. youtube.com/channel/UCvDjmjDkOuqWIh0bUK6Jf9Q.

Color Life by Anna. (n. d.). Retrieved fromhttps://www. youtube.com/channel/UCx2u4dyEuWfmoBGOUfd5org.

Gulbanu Bibicheva. (n. d.). Retrieved fromhttps://www. youtube.com/results?search_query=Gulbanu+Bibicheva+.

Meet the YouTube Stars Turning Viewers Into Readers. (2018, July 31). The New York Times. Retrieved fromhttps://www. nytimes.com/2018/07/31/books/booktubers-youtube. html.

Nata&Books. (n. d.). Retrieved from https://www. youtube.com/channel/UCeULStkxDAxSn5MVj3zwDmw.

Ultimoirene. (n. d.). Retrieved from https://www. youtube.com/user/Ultimoirene.

Woman who reads. (n. d.). Retrieved from https://www. youtube.com/channel/UCqbjvHH0XFOIUdnqXaUOS3A/featured.

Yakaboo. (n. d.). Retrieved from https://blog. yakaboo. ua.


Пристатейна бібліографія ГОСТ


Copyright (c) 2019 Олена Погрібна

Creative Commons License
Ця робота ліцензована Creative Commons Attribution 4.0 International License.